Posted by on 8 grudnia 2013

Tatry to przepiękne góry, najwyższe pasmo w łańcuchu Karpat. Leżą one w łańcuchu Tatrzańskim, w Centralnych Karpatach Zachodnich. Dzielą się na Tatry Wysokie i Tatry Zachodnie. Ich podział wynika z różnego ich charakteru oraz nieco innej budowy geologicznej. Najlepszym momentem, by wybrać się w Tatry jest druga połowa sierpnia oraz początek września. Pogoda jest wtedy bardziej stabilna, a tłok o wiele mniejszy. Poza tym jesień sprawia iż góry nabierają wyjątkowych kolorów.

Jedną z najpiękniejszych gór w najbliższym otoczeniu Zakopanego jest niewątpliwie Kościelec. Rozdziela ona Dolinę Gąsienicową na dwie części, a wybierając się szlakiem właśnie na ten szczyt można połączyć to ze zwiedzaniem stawów, które znajdują się w okolicy. Na taką trasę wystarczy zarezerwować sobie około 2 i pół godziny na samo wejście, które rozpoczyna się od schroniska na Hali Gąsienicowej. Nie jest to trasa trudna, a pozwala nacieszyć się niesamowitymi widokami.

Warto wybrać się także na narodową górę Słowaków – Krywań, o wysokości 2494 m n.p.m. Uważają oni ten szczyt za najpiękniejszy w Tatrach. Można się na niego dostać dwoma szlakami. Krótszy jest bardziej stromy i zielony, prowadzi z Trzech Źródeł. Wejście nim zajmuje około 2 i pół godziny. Na dłuższy natomiast należy zarezerwować sobie około 4 godzin, a rozpoczyna się on od strony Szczyrbskiego Jeziora i prowadzi najpierw czerwonym a potem niebieskim szlakiem.

Tatry słyną także z przepięknej Doliny Pięciu Stawów. Warto wybrać się tam z Palenicy Białczańskiej, a następnie przez Szpiglasową Przełęcz do słynnego Morskiego Oka. Taka wycieczka gwarantuje niezapomniane atrakcje, jakimi będą: zobaczenie najwyższego polskiego wodospadu, ślicznego schroniska, czy tatrzańskich stawów. To przepis na łatwą, 5-godzinną wędrówkę.

Będąc w Tatrach warto także wybrać się łatwą trasą na Sławkowski Szczyt i dzięki temu podziwiać wspaniałe widoki na dzikie masywy Gerlachu, czy też zdobyć najwyższy ze szczytów – Rysy. Tatry to także Koprowy Wierch oraz piękna Mała Wysoka. Cokolwiek nie zostanie wybrane w Karpatach Wysokich nudzić się nie sposób. Potrafią zauroczyć, zaskoczyć, a także pozostawić w sercu nostalgię i pragnienie powrotu po więcej.