Posted by on 9 grudnia 2013

Pieniny to niezwykłe pasmo górskie ulokowane w południowej Polsce i północnej Słowacji. To również niezwykle malownicze miejsce, które podzielone są przez przełomy Dunajca na trzy części. Pierwsza to Pieniny Spiskie położone między Dursztynem a Niedzicą, druga – Pieniny Właściwe znajdujące się między Szczawnicą a Czorsztynem, a trzecia to Małe Pieniny – między przełęczą Rozdziele a Dunajcem. W każdej z nich pochowane są skarby, historyczne perełki, a także malownicze widoki.

Niezaprzeczalną atrakcją tych terenów jest rzeka Dunajec. Najciekawsza jej część znajduje się między Sromowcami Niżnymi a Szczawnicą, są tu między innymi organizowane spływy, znane już od pierwszej połowy XIX wieku. Zachwycają cudowne widoki, zwłaszcza górskie ściany, które mają niejednokrotnie aż 300 metrów wysokości.

Rzekę można podziwiać także ze szczytów, chociażby Sokolicy, która ma 747 metrów n.p.m. Widać z niej szczyty Tatr Bielskich i Wysokich, a co ciekawe kiedyś miały tu gniazdo sokoły. Szlak na Sokolicę prowadzi ze Szczawnicy.

Cudowny odpoczynek gwarantuje wycieczka do rezerwatu przyrody Biała Woda, w którym zachwyca wąwóz oraz fantazyjne kształty skał. Oznakowania się bardzo dobre, a ławeczki pozwalają na chwilowe odsapnięcie.

Będąc w Pieninach nie wolno zapomnieć o Trzech Koronach, czyli najwyższym szczycie Pienin Środkowych. Można je zdobyć idąc ze Szczawnicy, Czorsztyna lub Krościenka. Szczytowa partia złożona jest z pięciu wapiennych turni, a najwyższa z nich – Okrąglica ma 982 metry n.p.m. Posiada także platformę widokową, z której można podziwiać Magurę Spiską oraz Dunajec. Na Trzy Korony szlakiem żółtym od schroniska idzie się około dwie godziny.

Pieniny kryją w sobie także XIV – wieczny zamek Dunajec, który uważany jest za najważniejszy obiekt polskiego Spiszu. Jest niezwykle piękny, dzięki położeniu, legendom oraz wnętrzom. Z Niedzicą wiąże się ponadto nierozwiązana do tej pory zagadka skarbu Inków.

Pieniny to niezwykłe miejsce, pełne szlaków i zapadających w pamięć widoków. Warto je poznać i dać się im zauroczyć.