Posted by on 9 grudnia 2013

Karkonosze to najwyższe pasmo górskie Sudetów, jak również Czech, które rozciąga się na około 70 kilometrów. Na głównym grzbiecie gór przebiega polsko-czeska granica. Najwyższym szczytem Karkonoszy jest Śnieżka, a całe pasmo górskie należy do Światowej Sieci Rezerwatów Biosfery UNESCO.

Śnieżka ma 1602 metry n.p.m. i jest zbudowana z niezwykle wytrzymałego rodzaju skał – hornfelsów. Na jej szczycie znajduje się budynek obserwatorium meteorologicznego, który powstał w latach siedemdziesiątych oraz Kaplica św. Wawrzyńca. Poniżej szczytu zaś położona jest górna stacja wyciągu z miejscowości Pec na stronie czeskiej.

Pod Śnieżką zaś znajduje się Równia przez którą przebiega Główny Szlak Sudecki. Otoczona jest ona przez karkonoskie szczyty, Studzienną Górę, Śnieżkę, Smogomię kotły polodowcowe Łomniczki, Małego Stawu i Upski. Na Równi położone są torfowiska oraz jeziorka torfowe.

Ciekawym miejscem w Karkonoszach jest niewątpliwie Kocioł Łomniczki, który jest największym z kotłów polodowcowych w tym paśmie górskim. Znajduje się on nad Karpaczem, między Kopą a Śnieżką. Biegnie tu także jedno z rozgałęzień Głównego Szlaku Sudeckiego. Kocioł Łomniczki odróżniają od innych kotłów kaskady, które spływają w dół do pięknej doliny.

Tuż przy Głównym Szlaku Sudeckim znajduje się schronisko – Nad Łomniczką. Do owego schroniska prowadzą z Karpacza dwa szlaki, wspomniany wyżej – czerwony oraz żółty, który biegnie od Wilczej Poręby doliną  i kończy się właśnie przy schronisku, a czas przejścia to około godziny.

Będąc w Karkonoszach warto zobaczyć również dwa kotły polodowcowe, które znajdują się w środkowej ich części – Kotły Wielkiego i Małego Stawu. Pierwszy znajduje od strony zachodniej, a ściany, które do niego należą opadają do Wielkiego Stawu, który jest największym górskim jeziorem w Karkonoszach – jego powierzchnia przekracza 8 hektarów. Kocioł ten jest niedostępny dla odwiedzających, jednakże można go podziwiać z punktu widokowego.

Nie sposób zapomnieć o kościółku Wang, do którego można dojść przez Polanę, najpierw idąc około godziny szlakiem niebieskim,a później zielonym ( też około godziny ). To niesamowity kościółek z drewna, który stanowi jedną z głównych atrakcji w tym miejscu.