Posted by on 9 grudnia 2013

W centralnej części pasa wyżyn środkowopolskich leżą piękne Góry Świętokrzyskie, należące do najniższych gór w Polsce. To region popularny, ponieważ znajduje się blisko centrum kraju i jest dobrze zagospodarowany turystycznie. Nazwa gór wiąże się z klasztorem pobenedyktyńskim, który położony jest na szczycie zwanym dawniej Łysą Górą.

Najwyżej wypiętrzone pasmo Gór Świętokrzyskich – Łysogóry, znajduje się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który powstał w 1950 roku. Można tu podziwiać Łysicę z wysokością 612 metrów.

Jeśli pragnie się poznać zmienność krajobrazów tych terenów to najlepszym szlakiem okaże się niewątpliwie szlak czerwony z Kuźniak do Gołoszyc prowadzący przez Pasmo Główne. Warto podzielić sobie ów szlak na odcinki, które mogą stanowić wspaniałą wyprawę parodniową.

Pierwszy odcinek prowadzi z Kuźniaków do Miedzianej Góry. Ma on około 18 kilometrów i prowadzi naprzemiennie przez tereny zagospodarowane rolniczo oraz tereny leśne. Krajobraz jest niezwykle malowniczy, a szlak prowadzi do dwóch rezerwatów przyrody oraz pomnika przyrody – skalnych czerwonych piaskowców triasowych.

Dalej warto wybrać się od Dąbrowy do św. Katarzyny. Ten odcinek ma 22 kilometry i również jest pełen wspaniałych widoków. Kolejna część wyprawy wiąże się z wejściem na Łysicę oraz Łysą Górę. Szlak ten ma około 18 kilometrów i pozwala aktywnie wypocząć i poznać atuty Gór Świętokrzyskich.

Ostatni odcinek do Gołoszyc ma około 25 kilometrów i prowadzi przez lasy prawie w całości. To tutaj właśnie znajduje się trzeci oraz czwarty pod względem wysokości szczyt, czyli Szczytniak mający 554 m n.p.m, a także góra Jeleniowska z wysokością 531 metrów.

Taka wyprawa pozwoli na poznanie tego terenu, choć to dopiero początek atrakcji. Ciekawa bowiem jest sama budowa geologiczna Gór Świętokrzyskich. Są one górami fałdowanymi, które powstały ze skał osadowych. W niektórych partiach góry te wciąż posiadają swój pierworodny charakter.