Posted by on 1 marca 2018

Polskie krajobrazy to szereg pięknych miejsc, przepełnionych malowniczymi łąkami, lasami, a także jeziorami. Oprócz tego rodzime tereny posiadają dostęp do Morza Bałtyckiego, a także gór. Dla zwolenników górskich wypraw, polecamy wybranie się na niepowtarzalną podróż w Góry Stołowe. Pasmo górskie przynależy nie tylko do Polski, ale również sąsiednich państw europejskich. Co istotne łańcuch Sudetów Środkowych tworzy jeden z nielicznych rodzajów gór płytowych. To klimatyczne miejsce zostało uznane za wyjątkowe również przez miłośników przyrody – od 1993 roku na terenie Gór Stołowych utworzono Park Narodowy. Wybierając się w te niepowtarzalne tereny, każdy zwiedzający może nastawić się na niezapomniane widoki górskich szczytów, w otoczeniu chronionych gatunków roślin i zwierząt, które charakterystyczne są wyłącznie dla sudeckiego terenu.

Wszystkim z Państwa, którzy górski wypad pragną spędzić w naszym rodzimym kraju, polecamy zapoznanie się ze wschodnią częścią Gór Stołowych – wraz ze Szczelińcem Wielkim, położona jest ona w Polsce, w województwie dolnośląskim. Szczeliniec Wielki to najwyższy szczyt gór, którego wysokość nad poziom morza, mierzy blisko 920 metrów! Polski szczyt należy do właściwej części Gór Stołowych. Kolejnym najwyższym punktem widokowym jest Bożanowski Szpiczak – jego wysokość to 783 m n.p.m. To, drugie pod kątem wysokości, wzniesienie Gór Stołowych, położone jest w Czechach – innymi słowy południowo-wschodniej części górskiej. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż boczna część wspomnianego szczytu pokryta jest blokiem skalnym, który porasta gęsty las iglasty. Ponadto na samym szczycie zamieszczone są figurki, które swoim kształtem przypominają postacie ludzkie, a także zwierzęta. Ze szczytu, każdy ze zwiedzających może podziwiać polską część Gór Stołowych, ponadto Kotlinę Broumovską, Góry Kamienne, inaczej zwane Suche, a także Góry Sowie.

Do najpiękniejszych szlaków poprowadzonych po Górach Stołowych, zdecydowanie należą Błędne Skały. W przesmykach między skałami, wytoczony został w naturalnej formie szlak. Każdego z turystów oprowadza po niepowtarzalnym mieście skalnym. Miejsce to posiada na tyle wysoką rangę pomiędzy zwiedzającymi, a także twórcami sztuki, iż sam reżyser „Opowieści z Narni” zdecydował się na nakręcenie tam fragmentu swojego filmu! Aby dostać się do skalnego miasta należy skorzystać z malowniczych szlaków Kudowy Zdroju – zarówno zielony, jak i czerwony szlak, szybko i bezpiecznie doprowadzą Państwa do celu. Czas podróży wynosi średnio dwie godziny. Warto wspomnieć, iż ceny zwiedzania Błędnych skał są bardzo przystępne – 30 minutowa wycieczka dostępna jest za jedyne 7 zł!

Posted in: Pasma górskie