Posted by on 9 grudnia 2013

Góry Sowie to pasmo górskie, które znajduje się w południowo-zachodniej części Polski, w Sudetach Środkowych na terenie województwa dolnośląskiego. Posiadają one bardzo długą historię, a zabytki oraz budowle, które się tu znajdują zachwycają mimo upływu lat. Zachęcają także piękne miejscowości letniskowe oraz czynne muzea w Nowej Rudzie, czy też podziemne sztolnie hitlerowskie. Oprócz grzbietu głównego w Górach Sowich wyróżnia się pasmo Wzgórz Wyrębińskich oraz Garbu Dzikowca.

Na tym terenie znajduje się kilka tras pieszych, które przebiegają przez najbardziej malownicze partie gór. Najsłynniejsza trasa prowadzi szlakiem czerwonym i jest częścią Głównego Szlaku Sudeckiego. Biegnie ona przez Jedlinkę, Włodarz, Rzeczkę na Wielką Sowę, Słoneczną, a dalej Kalenicę, Bielawską Polanę, Kobylec do Przełęczy Woliborskiej. Stamtąd zaś idzie się przez szczyty Szerokiej, Malinowej oraz Gąsiorka aż do Przełęczy Srebrnej. Na taką wyprawę należy zarezerwować około 10 godzin.

Można też wybrać się szlakiem niebieskim – Międzynarodowym Szlakiem Turystyki Górskiej : Eisenach – Budapeszt. W znacznym stopniu nakłada się on na szlak czerwony. Trasa prowadzi z Zagórza Śląskiego przez Michałkową, Glinno, Przełęcz Walimska, a dalej na Wielką Sowę, do Starej Jodły. Przechodzi koło szczytów Kuczaba i Wiewiórka aż do Przełęczy Woliborskiej. Później łączy się ze szlakiem czerwonym i tak dociera się do Przełęczy Srebrnej.

Żółtym szlakiem natomiast można dotrzeć do Rezerwatu Bukowa Kalenica. Trasa zaczyna się w Bielawie, kroczy się przez Wronę aż do Trzech Buków, następnie szlak prowadzi w górę na Słoneczną i Kalenicę. Warto również wybrać się z Pieszyc Górnych do Walim, również żółtym szlakiem. Prowadzi on przez Kamionki, Starą Jodłę, zboczem Młyńska, Wielką Sowę i Małą Sowę. Taka wyprawa trwa około 3 godzin.

Dzięki wyborom takich tras można zobaczyć fragmenty puszczy sudeckiej objętej ochroną oraz przepiękną panoramę okolic z widokową platformą na Kalenicy. A to tylko nieliczne z atrakcji i szlaków czekających w Górach Sowich.