Posted by on 28 marca 2017

Góry Izerskie to najdalej wysunięta część w obrębie łańcucha Sudetów, która sąsiaduje z Karkonoszami, a także Kotliną Jeleniogórską. Znajdują się one na terenie Polski oraz Czech i stanowią doskonałe miejsce na wycieczki dla rodzin z dziećmi. Przede wszystkim dlatego, że szczyty nie są zbyt wysokie, a ich wierzchowiny są łagodne. Dodatkowym atutem tego miejsca są piękne krajobrazy.

Tajemnicze góry Izerskie – szczyty, które warto zdobywać

Nazwa pasma gór Izerskich wywodzi się od Izery, rzeki wypływającej z mokradeł pod Stogiem Izerskim oraz Smrekiem. Imię rzeki zaś pochodzi od słowa „isiras”, które oznacza coś wartkiego i bystrego. Na masyw gór Izerskich składają się cztery grzbiety, z których dwa znajdują się w Polsce. To Grzbiet Kamieniecki z najwyższym szczytem – Kamienicą o wysokości 973 metrów n.p.m., oraz Wysoki Grzbiet z najwyższą Wysoką Kopą – 1126 metrów n.p.m.

Jakie szlaki na zawsze zostaną w pamięci?

Najpiękniejsze szlaki czekają niewątpliwie po czeskiej stronie Gór Izerskich. Warto tu wymienić przede wszystkim Bily Potok – Wodospady Cerneho potoka – Frydlantske cimburi. To zielono-żółty szlak mający około 4 kilometrów i zachwycający pięknymi krajobrazami. Wieńczy go punkt widokowy będący skalnym labiryntem.

Równie wspaniałym szlakiem jest Hejnice – Oresnik – Vodopad Velku Stolpich – Ptaci kupy – Holubnik. Ma on 10 kilometrów, czerwoną barwę i mnóstwo punktów widokowych. To jeden z najbardziej atrakcyjnych szlaków w Górach Izerskich. Warto także wybrać się na Bily Potok – Palicnik – Smrk. Ma on ponad 9 kilometrów i oznaczony jest kolorem niebieskim i żółtym.

Góry Izerskie to przepiękne szczyty, punkty widokowe oraz szlaki. Warto je poznać, dać się  im oczarować i wracać tu jak najczęściej. Kuszą one nie tylko zakątkami ulokowanymi po stronie czeskiej, ale i interesującymi perełkami, które czekają w Polsce.