Posted by on 9 grudnia 2013

Niezwykłe, rozciągające się od Przełęczy Łupkowskiej z zachodu po Przełęcz Użocką na wschodzie Bieszczady czarują odwiedzających. Stanowią one fragment łańcucha Karpat Wschodnich, a słonecznie jest tu późnym latem oraz wczesną jesienią. Wtedy też Bieszczady ujmują wielością barw. To pasmo górskie pełne tajemniczości i dzikości, odpowiednie na wycieczkę w każdej porze roku.

Będąc w Bieszczadach warto odwiedzić największy polski górski park narodowy. Znajduje się tu ponad 130 kilometrów szlaków turystycznych. Bieszczadzki Park Narodowy posiada schroniska, hotele turystyczne oraz parkingi, a rzadkie gatunki ssaków i ptaków zachęcają do szczegółowych oględzin. Zamieszkują tu między innymi niedźwiedzie brunatne i wilki, a także zagrożone wyginięciem rysie. Zachwycają także niesamowite krajobrazy.

Bieszczady to także bukowe lasy oraz połoniny, a najpopularniejszą trasą w parku jest wycieczka na Połoninę Wetlińską. To piękny punkt widokowy, zwłaszcza jesienią i zimą.

Głównymi miejscowościami turystycznymi są zaś Ustrzyki Górne oraz Wetlina. Ta ostatnia jest położona w najwyższej części Bieszczad, Ustrzyki Górne natomiast znajdują się w części najpiękniejszej. Można się z nich wybrać szlakiem czerwonym na Połoninę Caryńską, szlakiem w gniazdo Tarnicy, na Halicz, czy też Szeroki Wierch.

Warto zobaczyć także Jezioro Solińskie, które bywa nazywane „bieszczadzkim morzem”, a zmienność kierunków wiatru powoduje iż żeglarze, którzy próbują tu swoich sił muszą być wyjątkowo dobrze przygotowani i wytrwali. Obok jeziora można odnaleźć kurorty wypoczynkowe i uzdrowiskowe, z których największe to Polańczyk oraz Solina.

Niewątpliwie jedną z największych atrakcji w tym fragmencie Karpat Wschodnich jest bieszczadzka kolejka. Kursuje ona z Woli Michowej do Smolnika. Choć główną porą roku, w której można się nią przejechać jest lato, istnieje również możliwość zamówienia jej na życzenie.

To dopiero początek niespodzianek, które czekają w Bieszczadach. Pogoda jest tu nieprzewidywalna, a widoki sprzyjają długim samotnym spacerom. Można się tu wyciszyć, zrelaksować i zapomnieć o całym świecie.