Posted by on 9 grudnia 2013

beskidW Polsce południowej znajduje się niezwykle ciekawy rejon turystyczny – Beskid Żywiecki. Znajduje się on na granicy województwa śląskiego i małopolskiego. W polskiej części Karpat Beskid Żywieckich to najwyższe góry zaraz po Tatrach. Najwyższym szczytem jest Babia Góra, która ma 1725 metrów wysokości. Szczyt ten wraz z Babiogórskim Parkiem Narodowym i rezerwatem biosfery UNESCO stanowi niezapomnianą atrakcję dla każdego przybywającego tu turysty.

W Beskidzie Żywieckim jest wiele tras, które można odwiedzić. Jedna z nich prowadzi przez niewysokie góry, jednakże są one malownicze i niezwykle piękne. Taka wyprawa rozpoczyna się w miejscowości Jaworki, z której przechodzi się przez mostek na potoku Grajcarek, później w lewo i już można dostrzec dawną łemkowską cerkwię. Powstała ona pod koniec XVIII wieku, jest murowana, a wewnątrz chowa ikonostas z tego samego okresu.

Następnie należy kierować się zielonym szlakiem w stronę Wąwozu Homole, który w 1963 roku został objęty ochroną jako rezerwat krajobrazowy. To niesamowity, głęboki wąwóz, w którym można podziwiać potok Kamionka z licznymi kaskadami oraz przełomami. Skały zaś mają finezyjne kształty, a całość można obejść w około pół godziny.

Wychodząc z rezerwatu w Dubantowskiej Dolinie można odpocząć na ławeczkach, później wchodzi się w las, a po wyjściu z niego napotyka się na bazę namiotową SKPB Łódź ( w lecie ). W dalszej części trasa zielona łączy się z niebieską. Jeśli pragnie się zdobyć szczyt Wysokiej należy skręcić w prawo i dalej iść szlakiem niebieskim. Po kilkunastu metrach trzeba skręcić w lewo i już wchodzi się na szczyt.

Beskid Żywiecki posiada wiele atrakcji i tras, którymi można się poruszać. Góry na tym terenie można odwiedzać przez cały rok, choć niewątpliwie jesienią są najpiękniejsze. Warto wybrać się na Babią Górę lub też z Ujsół na Halę Rycerzową, gdzie można odpocząć w przytulnej bacówce. Wyprawa taka trwać będzie około trzy godziny, a piękne widoki gwarantowane.